Sarıbaş Blog

Şirden Mayası Nedir?

Sütün peynire dönüşebilmesi için, sütün içindeki proteinlerin enzimler aracılığıyla parçalanması ve bu şekilde pıhtılaşma olması gerekir. Pıhtılaşmayı başlatıcılar ise günümüzde ikiye ayrılır. Bunlardan biri günümüzde endüstride kullanılan starter kültürlerdir. Diğeri ise binlerce yıldır kullanılan ve hayvansal kaynaklı enzimler içeren rennet veya rennin ismi verilen, halk ağzında şirden mayası olarak bilinen mayadır.

Kullanılan maya, peynirin lezzetini ve kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Geleneksel üretim Sarıbaş Gurme peynirleri şirden mayası ile doğal fermantasyonla hazırlanır ve probiyotik özelliğe sahiptir. Şirden mayasının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sindirim enzimleri ve yararlı bakteriler açısından zengin ve bu nedenle bağırsak florasının korunmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir.

Asırlardır peynir mayalamada kullanılan ve hiçbir katkı maddesi olmadan içerdiği enzimleri koruyarak peynire sağlık bahşeden şirden mayası, Sarıbaş Gurme peynirlerinin ödün verilemez mayası. Geleneksel usul ve mayalarla üretilen Sarıbaş Gurme peynirleri, sofralarınızın en doğal lezzeti.