Sarıbaş Blog

Peynir Nasıl Saklanır?


İdeal, Peynir Saklama Koşulları 🧀
Satın aldığımız lezzetli peynirlerimizi uzun ömürlü hale getirebilmek için saklama koşulları için en uygun yöntemleri sizlerle paylaşmak isteriz;
🔅Tabii ki ilk önce dikkat edilmesi gereken unsur son tüketim tarihi olmalıdır.
🔅Peynir hemen tüketilmeyecek ise kendi ambalajında saklanmalıdır. Ambalajı açtıktan sonra mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sarılarak korunmalıdır.
🔅Ortam koşulları da şu şekilde olabilir; +2 – +4 C de, ışıksız ortamda saklanmalıdır. Cam, metal veya seramik bir kap içerisinde saklamalısınız.
🔅Buzdolabında kapalı bir kapta veya orijinal ambalajında muhafaza edilmelidir.
🔅Vakum ambalajındaki peynirlerimiz 6 ay süre içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Vakum ambalajı açılmış ürünlerin maksimum 1 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Derin dondurucuda 1 seneye kadar saklanabilir.
🔅Beyaz peynir dışındaki peynirler yıkanmaz. Çünkü su ile temas olduğunda peynirin tadı ve aroması kaybolmuş olmaktadır.
🔅Servise hazırlarken peynirin düzgün ve kolay kesilmesi için bıçağın ıslatılması da kolaylık sağlayacaktır. Burada hatırlatmak istediğimiz bir nokta vardır; peynir dilimlere ayrılmadan saklanmalıdır.
🔅Salamura suyu peynirin hem değerini hem de lezzetini kaybetmesini önler. Aynı zamanda peynirin olgunlaşma sürecini destekler.
Aktarmış olduğumuz bu küçük ama kolaylıkla herkesin uygulayabileceği bilgiler, eşsiz lezzetlere sahip olan peynirlerin soflarınızdaki yerini uzun süre almasını sağlayacaktır.
Sağlığınızı ve sizleri önemsiyor, keyifli sofralarınızdaki yerlerimizi almak için özenle üretiyoruz.
SARIBAŞ GURME ile lezzet ve sağlıkla kalın.